Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calitate reprezentant
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calitate reprezentant

"Admite exceptia lipsei dovezii calitatii de reprezentant.Anuleaza cererea"este solutia pe scurt a hotararii pronuntate in dosarul cu obiect pretentii in care reclamant este asociatia de proprietari si parat un proprietar restantier. publicata pe portalul instantelor de judecata.In ce ar putea consta dovada calitatii de reprezentant invocata?
Nu s-a facut dovada calitatii de reprezentant. Asociatia de proprietari are un reprezentant. Instanta probabil a solicitat dovada. Daca asociatia de proprietari a avut avocat - acesta trebuia sa depuna la dosar imputernicirea avocatiala.
Aceasta hotarare a fost pronuntata la cea de a patra sedinta de judecata.E putin probabil ca instanta sa fi constatat lipsa imputerniciri avocatiale abia la acest stadiu al procesului!
Probabil s-a constatat aceasta lipsa de document de atestare a calitatii de reprezentant al asociatiei mai devreme. S-o fi tot cerut acest document si in final s-a dat aceasta sentinta.

Daca asociatia nu a avut avocat, atunci trebuia sa prezinte PV al adunarii generale in care a fost ales presedintele asociatiei ca reprezentant legal al acesteia.
Presedintele asociatiei afirma ca a angajat avocat la acest dosar dar refuza sa arate contractul de asistenta juridica.