Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tutela ruda gradul 1 probleme pshice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tutela ruda gradul 1 probleme pshice

Buna ziua,
Ma intereseaza cum se procedeaza pentru preluarea tutelei a unei rude de grad 1 (sora majora), cu probleme psihice?
~ Conținut șters la cerere ~
nu are, este persoana majora, cu schizofrenie paranoida de 30 ani, multiple internari. medicul a recomandat sa o pun sub tutela dar nu mi a dat recomandare scrisa. as vrea sa stiu daca la depunerea dosarului pentru tutela trebuie sa fie aceasta recomandare si ce alte documente.
multumesc
În acest caz trebuie sa faceți în instanta dosar de punere sub interdicție a persoanei respective. Va trebuiesc o mulțime de acte. Apelați la un avocat.
~ Conținut șters la cerere ~