Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament, proprietar cu AVC
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament, proprietar cu AVC

Buna ziua!

Am o intrebare in legatura cu intentia fratelui cel mic de vanzare a apartamentului parintilor!
In contract sunt trecuti propietari mama care are AVC si tatal vitreg care a decedat!
Eu sunt sora mai mare, mai am un frate mijlociu, bolnav de schizofrenie paranoida si internat permanent intr-o institutie de profil si mai am un frate mai mic cu 4 ani decat mine care e casatorit si are doi copii.
Mentionez ca sunt frati de mama, tatal lor a fost vitreg pentru mine!
Mama dupa ce sotul ei a decedat le-a facut succesiune acestor doi frati pe partea din partea tatalui lor biologic!
Nu mult timp dupa ce tatal vitreg a murit, mama a facut un accident vacular ischemic grav pe partea dreapta a corpui, care i-a a afectat vorbirea si a ramas imobilizata la pat!
In prezent, mama e institutionalizata, nu poate vorbi, nu poate scrie si a ramas imobilizata la pat!
Eu sora mai mare sunt diagnosticata cu tulburare schizoafectiva si fac tratament dec zece ani de zile!
Fratele cel mic vrea sa vanda apartamentul parintilor, desi eu i-am spus ca nu sunt de acord, deaorece e un apartament vechi de peste 30 de ani si nu mai e in conditii bune si nu ar lua o suma de bani care sa-i permita sa-si despagubeasca fratii si sa-si cumpere si pentru el o locuinta, mai ales ca are 2 copii mici.
Sunt amenintata in aceste circumstante si doresc un raspuns cat mai clar care sa limpezeasca o parte a dilemelor din acest caz de ordin juridic si moral.
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc mult.