Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice

Am un dosar penal în curs pentru conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice. Astăzi am primit și rechizitoriu. Ce trebuie sa mai fac acum .
sa va pregatiti de judecata. Nu are strica sa vb cu un avocat, nu e chiar asa costisitor si va poate ajuta sa ramaneti cu carnetul
L.D. Marza-Cabinet de avocat, Avocat
Aveti dreptul sa formulati cereri si exceptii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.
Va sugerez sa recunoasteti fapta imputata.( este savarsita o infractiune flagranta)

De vreme ce recunoasteti fapta savarsita, uzati de procedura simplificata a recunoasterii invinuriii, in acord cu articolul 396, alineat 10 din Codul de procedura penala.

In baza articolului sus amintit, instanta trebuie sa reduca limitele pedepsei, cele prevazute de lege , cu 1/ 3 .( 1/4 in cazul amenzii penale).

Ca modalitate de individualizare judiciara, va solicit sa cereti instantei de judecata sa faca aplicarea articolului 83 din Codul penal, in sensul de a dispune amanarea aplicarii pedepsei.

Amanarea aplicarii pedepsei nu reprezinta o forma de condamnare.

Exista, insa, un termen de supraveghere, in care condamnatul este efectiv supravegheat,in sarcina sa instituindu-se masuri de supraveghere si obligatii.

Pedeapsa este efectiv amanata.

Cata vreme nu ati mai fost condamnat ,nu ati zadarniti aflarea adevarului, ati fost de acord sa prestati o activitate remunerata, scopul pedepsei poate fi atins fara aplicarea efectiva, instanta poate dispune amanarea aplicarii pedepsei.

De asemenea, instanta trebuie sa aiba in vedere criteriile generale de individualizare a pedepsei, conform art. 74 din CODUL PENAL.

Din inscrisurile in circumstantiere rezulta profilul social al inculpatului.

Succes.