Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... mutare din camera detinut
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

mutare din camera detinut

Va rag sa imi spuneti daca dupa cateva zile de internare a deginutului...este legal si conform regulamentului ca acesta ca fie readus pe sectie in alta camera,in conditiile in care toate lucrurile ii erau in camera unde a fost cazat initial?
Depinde, dupa caz. Fara detalii, asa de la distanta, nu se pot oferi lamuriri. Oricum, daca v-au fost lezate drepturile aveti posibilitatea de a face plangere, in termen de 10 zile de la data cand ati luat la cunostinta de masura luata, la judecatorul de supraveghere a privarii de libertate.
In primul rand va rog sa-mi scuzati greselile de ortografie! Referitotor la subiectul "mutare detinut din camera!"....situatia este urmatoare:...(detinutul are o pedeapsa ptr fapte de coruptie fiind fost functionar public.)... in urma cu o saptamana a fost internat in spital fiind operat ,la readucerea in penitenciar a fost cazat in alta camera,cu 16 persoane in conditiile in care in camera in care a fost cazat initial fiind doar 8.Intreband de ce i se schimba camera?..raspunsul a fost :"ca sa ocupat!"...este normal si in conformitate cu regulamentul penitenciarelor acest lucru?.....nu ar fi fost mai logic ca cel venit nou sa fie cazat el in camera de 16 nu sa i ia locul altui detinut care a fost doar internat cateva zile,plus ca toate lucrurile personale fiind lasate pe perioada internarii in camera de unde a plecat?