Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Clauza partaj la notariat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Clauza partaj la notariat

Buna ziua, dupa cativa ani de discutii, am ajuns cat de cat la un acord cu fosta sotie sa semnam partajul la notariat pentru un imobil pe care l-am dobandit impreuna. Totusi vreau sa fiu sigur ca dupa cativa ani nu ma trezesc ca vine si cere sa mai partajam si alte bunuri mobile (dobandite in timpul casatoriei, dar care sunt imposibil de identificat si de pus in tranzactie, pentru ca am fost casatoriti 14 ani si sunt prea multe, nici nu le tin minte pe toate). Doresc sa stiu daca clauza urmatoare acopera orice incercare ulterioara de a ma mai sicana: " subsemnata ... declar ca nu voi mai avea nici o pretentie de la Y , cu privire la bunurile commune dobandite in timpul casatoriei." La fel o sa semnez si eu cu privire la ea. Multumesc.
Vorbiti cu notarul de acest aspect.
Va face el actul daca va înțelegeți.
Am vorbit si domnul notar a spus ca nu e valabila clauza asta. Nu mi-a dat nici o explicatie / motiv / articol de lege. de asta am intrebat aici. Multumesc
Notarul nu are de unde sa stie ce bunuri ascunse mai aveti.
Mai vorbiti cu el daca are timp sa căutați soluții juridice.
Depinde de situație.

Problema este ca notarii au de fel tipizate si daca ies din tipizate nu vor sa faca ceva.
Legea va da dreptul de a merge însoțit de avocat care sa fie platit suficient cât să îsi bată capul cu hotarul si sa faca un act cum vreti în condiții legale.
E bine însă sa stiti ca la notari nu le place sa mergeți cu avocat desi va poate fi de mare ajutor...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vreau sa ma asigur ca nu ramane "cuiul lui Pepelea" in acest contract.
Va rog frumos spuneti-mi, din punctul dvs de vedere, de ce aceasta clauza nu ar fi valabila. Multumesc
Clauza trebuie redactată la un mod în care să fie clară situatia juridică.
Legea va conferă dreptul si la notar si la avocat.
Cei care se ocupă de caz rezolva problema si aceasta inseamna sa aiba competenta legală fiind platiti.
Notarul fiind platit va poate oferi o clauza.
Daca apelați la avocat si acesta își va da silința.
Este însă recomandabil sa angajați avocat cu mult mai bun decat notarul care merge pe șabloane pentru ca sa il poata lamuri.
Si e bine sa stiti ca notarii pot fi extrem de greu de lămurit...