Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal

Fratele meu a fost condamnat cu executare in regim de detentie si obligat la plata unei sume de 15.000 de euro daune morale si 150 de milioane lei vechi onorariul avocatului victime. Dupa ce va fi eliberat, tinand cont ca el nu are niciun venit si nici imobile pe numele lui, ce i se poate intampla daca nu plateste?
Buna ziua!

Se prescrie executarea silita si nu va mai putea fi niciodata executat.

Cu stima.
Va avea însă probleme daca va dori reabilitarea judecătorească.
Va trebui să achite niște bani daca vrea reabilitarea.
Dacă partea civilă va proceda la executarea silită a debitului și va face diligențele necesare pentru a nu se prescrie sau perima executarea, atunci fratele D-vs. va putea să aibă, de pildă, poprire pe vreun eventual salariu pe care îl va încasa după eliberare; dacă va moșteni ceva, saudacă va dobândi orice drept patrimonial,acesta va putea fi urmărit și executat silit.