Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... comod partajabil in natura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

comod partajabil in natura

buna ziua,
asi dori sa stiu care sunt conditiile ce trebuiesc a fii intrunite de catre un imobil
( casa si teren aferent in suprafata de 1439mp. ) ca acesta sa fie comod partajabil in natura, pentru a iesire din indiviziune?
a_l_e_x a scris:
asi dori sa stiu care sunt conditiile ce trebuiesc a fii intrunite de catre un imobil ( casa si teren aferent in suprafata de 1439mp. ) ca acesta sa fie comod partajabil in natura, pentru a iesire din indiviziune?

Buna ziua,
1.
Terenul este comod partajabil in natura daca toate parcelele rezultate din imparteala sunt comod folosibile conform destinatiei lor si a reglementarilor legale in vigoare;
2.
Constructia este comod partajabila in natura daca toate elementele rezultate din imparteala sunt comod folosibile conform destinatiei lor si a reglementarilor legale in vigoare;

In cazul Dvs.
1. Fiecare lot de teren sa aiba acces direct la un drum public si deschiderea la acest drum sa fie de cel putin 12 ml;
2. Fiecare lot din casa sa aiba acces direct din curte si sa indeplineasca cerintele Legii nr.114/1996, republicata

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
legalmgm, utilizator
Si sa nu uitati sa cereti in actiune partajarea in natura asa cum o considerati dvs. posibila.
buna ziua,
va multumesc pentru bunavointa de a raspunde intrebarii mele, m-ati lamurit in totalitate, in sensul ca nu stiam cat trebuie sa fie frontul stradal minim ( 12m ) al noilor imobile rezultate din dezlipire.
va salut cu respect, Alex
Daca uitati sa scrieti in actiune ce trebuie riscati sa nu va puteti obtine ceea ce vreti decat daca va veti intelege cu partea adversa adica decat in caz de tranzactie.
Evident, daca bunul este comod partajabil...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
buna ziua,
asi dori sa stiu in baza carui act normativ fiecare lot de teren trebuie sa aiba acces direct la un drum public si deschiderea la acest drum sa fie de cel putin 12 ml?
Va multumesc anticipat, Alex