avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... parcela de teren cu doua cladiri/locuinta pe ea acees ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

parcela de teren cu doua cladiri/locuinta pe ea acees comun sau individualizat

Va supun atentiei urmatoareaspeta

Pe o parcela de teren cu front stradal de 22 ml , se afla construita un imobil cu acces la drumul public pe primii 11 ml, urmeaza sa construiesc o alta casa pe aceeiasi parcela , care va avea acces la frontul stradal pe restul de 11 ml.
Intrebare.
Ma poate restrictiona ceva sa am doua iesiri(doua porti de acces) la drumul public de pe aceeiasi parcela de teren.
Ideea este ca am obtinut CU pentru constructia celei de doua case, sper sa ma lase sa fac poarta de acces separata pentru cel de al doilea imobil . Nu vreausa dezmembrez parcela , cheltuieli fara rost!!!!
Cel mai recent răspuns: octavian57 , utilizator 22:30, 21 Februarie 2015
Chiar nu gasesc pe nimeni sa mi raspunda la aceasta intrebare?!!!!Nu a avut nimeni o asemenea problema?
Daca sunteti proprietar pe intreaga parcela de teren, puteti sa construiti o a doua casa pe diferenta de teren ramas liber.
In baza Regulametului General de Urbanism la art. 30 al. 2 se prevede
- frontul minim stradal pentru locuintele insiruite este de 8 ml.;
- front minim stradal pentru locuinte individuale sau cuplate este de 12 ml.
-Surafata pentru cladiri insiruite este de 150mp.;
- Surafata pentru cladiri individuale sau cuplate este de 200mp.
Daca aveti CU , demarati documetatiile legale si succes.
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Februarie 2015
BEJENARU PETRU, Expert judiciar
multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expertiza tehnica maria dinca maria dinca Ma intereseaza sa stiu daca pot cere unui expert judiciar inainte de a incepe un partaj in instanta o expertiza a unui imobil situat in Bucuresti cu o ... (vezi toată discuția)
Construire pe teren ingust - front stadal 11ml wai wai Buna ziua, Rog a fi consiliat, daca este posibil, in urmatoarea speta: - sunt in faza cumpararii unui teren cu urmatoarele caracteristici: 300 mp, front ... (vezi toată discuția)
Autorizatie constructie case jten jten Se poate obtine pe cale legala certificatul de urbanism pentru un teren cumparat in 2010, inainte de modificarea regulamentului general de urbanism care ... (vezi toată discuția)