Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... parcela de teren cu doua cladiri/locuinta pe ea acees ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

parcela de teren cu doua cladiri/locuinta pe ea acees comun sau individualizat

Va supun atentiei urmatoareaspeta

Pe o parcela de teren cu front stradal de 22 ml , se afla construita un imobil cu acces la drumul public pe primii 11 ml, urmeaza sa construiesc o alta casa pe aceeiasi parcela , care va avea acces la frontul stradal pe restul de 11 ml.
Intrebare.
Ma poate restrictiona ceva sa am doua iesiri(doua porti de acces) la drumul public de pe aceeiasi parcela de teren.
Ideea este ca am obtinut CU pentru constructia celei de doua case, sper sa ma lase sa fac poarta de acces separata pentru cel de al doilea imobil . Nu vreausa dezmembrez parcela , cheltuieli fara rost!!!!
Chiar nu gasesc pe nimeni sa mi raspunda la aceasta intrebare?!!!!Nu a avut nimeni o asemenea problema?
Daca sunteti proprietar pe intreaga parcela de teren, puteti sa construiti o a doua casa pe diferenta de teren ramas liber.
In baza Regulametului General de Urbanism la art. 30 al. 2 se prevede
- frontul minim stradal pentru locuintele insiruite este de 8 ml.;
- front minim stradal pentru locuinte individuale sau cuplate este de 12 ml.
-Surafata pentru cladiri insiruite este de 150mp.;
- Surafata pentru cladiri individuale sau cuplate este de 200mp.
Daca aveti CU , demarati documetatiile legale si succes.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar
multumesc pentru raspuns!