Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA tranzactie apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA tranzactie apartament

Salutare,

Am incheiat antecontract pentru un imobil in constructie (finalizare 2018), regim TVA 5%. Imi doresc achizitia unui imobil vechi de aceasta data (pana la incheierea contractului V-C pentru imobilul nou). Nelamuririle mele:
- plătesc taxa pentru imobilul vechi?
- pierd dreptul de TVA 5% pentru imobilul nou in momentul in care intru in posesia celui vechi?

Multumesc,
Adrian
Mulțumesc pentru răspunsul exhaustiv ;)
Nu cunosc nici eu situația exactă a vanzatorului (doar sondez piata), dar ideea este sa cumpăr un imobil vechi de la o persoana scutita de TVA dupa incheierea operatiunii la apartamentul nou (momentan am facut doar un ante-contract -plata 75% din total-, contractul urmand a se incheia prin primavara lui 2018). Practic, trebuie sa mai platesc tva (5%) doar pe un sfert din imobilul in constructie. Acuma...altă eventualitate: daca intre timp cumpăr un imobil vechi in situatia expusa mai sus de dvs (persoana scutita de TVA etc), urmeaza sa platesc TVA 19% pentru suma intreaga din operatiunea aferenta imobilului nou? Zi faină, Adrian
Nu, d-voastra veti plati 5% la imobilul nou. La cel vechi nu datorati nimic d-voastra. Daca ati negociat deja pretul la cel vechi, pana la urma este problema vanzatorului daca datoreaza sau nu tva.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Tva 5% in cazul locuintelor noi se aplica doar la prima tranzactie ( prima mana) adica doar atunci cand vanzatorul este direct constructorul. Doar o singura data puteti cumpara cu TVA 5% insa puteti cumpara ulterior oricate alte apartamente care au fost deja cumparata de alte persoane si le revand. La locuintele vechi nu se aplica cota de TVA 5%. Ca sa incerc sa fiu mai explicit va dau un exemplu: Dumneavoastra cumparati acel apartament care vine cu tva 5% si intreadevar doar o singura data beneficiati de tva 5% care este suportat de vanzator, insa puteti cumpara un apartament proaspat construit daca este la a 2-a mana ( adica a fost cumparat de o persoana direct de la constructor iar acuma il revinde) in aceasta situatia acel apartament nu mai este supus cotei de TVA ( indiferent de momentul vanzarii) deci il puteti cumpara fara probleme platind doar pretul si taxele notariale aferente. O zi buna
vy0r3l, utilizator