Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Magazin in scara blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Magazin in scara blocului

Presedintele scarii vrea sa ofere un spatiu de cativa mp care se afla imediat la intrarea in scara blocului cuiva care sa-si inchida cu tamplarie pvc si sa-si faca acolo un magazin .
Noi , proprietarii nu am stiut nimic .
Care este procentul celor care ar trebui sa-si dea acordul pt ca presedintele sa poate sa continue acest demers ?
Sau ce putem face noi cei care nu suntem de acord ?

In legea 230 din 2007 privind asociatiile de proprietari se prevede la art. 39. - Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune.
Verificati mai intai daca spatiul inchiriat este comun si in conditii s-a incheiat contractul de inchiriere.
Daca nu indeplineste conditiile din lege, puteti cere in instanta anularea acestuia.
www.avocatnet.ro/content/art...
Acesta este un link care va duce la textul legii:
Cititi legea si va veti lamuri exact ce ar trebui sa faceti. Nu neglijati aspectul privind situatiile de urgenta cand va trebuie 20% din nr. proprietarilor pentru ca oricine are initiativa sa convoace adunarea generala.
elga50, moderator
Presedintele,nu poate lua hotărari fără să vă consulte. Totul se face in litera și spiritul legii.In cazul nostru 230/2007.
Hotararile se iau cu 50 plus 1.
Spatiu unde se doreste a se face aceasta constructie , este chiar accesul in scara blocului .
S-a facut o lista in care jumatate dintre vecini au semnat ca se opun .
La unele apt nu locuiesc propretarii , sunt inchiriate si nu avem cum sa luam semnatura proprietarilor iar de la chiriasi nu am solicitat .
Iael, utilizator
E foarte importanta acea jumatate care vrea sau nu vrea sa se inchirieze o parte din spatiul proprietate comuna. Dar ca sa fie si o hotarare luata legal trebuie obtinut acceptul a jumatate plus unul. Mai cautati printre cei care nu v-au semnat sa semneze , depasiti procentul de 50% si impuneti-va vointa prin inaintarea acestui vot presedintelui.