avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... legal sa deschid/inchid firma din 3 in 3 luni
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

legal sa deschid/inchid firma din 3 in 3 luni

Buna!
Am o problema. Am o firma veche care anii trecuti a "mers" foarte bine avand o cifra de afaceri destul de mare. Anul acesta au scazut vanzarile plus s-a introdus impozitul forfetait. Am suspendat activitatea firmei vechi si am deschis o noua firma preluand toti angajatii si toate bunurile mai putin o autoutilitara achizitionata in leasing pentru ca cei de la compania de leasing mi-au cerut o taxa pentru transcriere + marirea ratei cu peste 100 euro/luna. Asa ca m-am gandit sa suspend activitatea si sa redeschid firma din 3 in 3 luni pentru a putea inregistra factura de leasing si pentru a depune declartiile trimestiriale. Astfel, as plati 400 lei deschis/inchis firma, dar as scapa pe impozit peste 3000 lei/ trimestrial. ESTE LEGAL CEEA CE VREAU SA FAC? Dca vine ANAF sau garda financiara in control sunt pasibil de ceva amenzi?
Ultima modificare: Vineri, 25 Septembrie 2009
bbn_1982, utilizator
Cel mai recent răspuns: Costinel Burca , Contabil 23:06, 27 Septembrie 2009
bbn_1982 a scris:

Buna!
Am o problema. Am o firma veche care anii trecuti a "mers" foarte bine avand o cifra de afaceri destul de mare. Anul acesta au scazut vanzarile plus s-a introdus impozitul forfetait. Am suspendat activitatea firmei vechi si am deschis o noua firma preluand toti angajatii si toate bunurile mai putin o autoutilitara achizitionata in leasing pentru ca cei de la compania de leasing mi-au cerut o taxa pentru transcriere + marirea ratei cu peste 100 euro/luna. Asa ca m-am gandit sa suspend activitatea si sa redeschid firma din 3 in 3 luni pentru a putea inregistra factura de leasing si pentru a depune declartiile trimestiriale. Astfel, as plati 400 lei deschis/inchis firma, dar as scapa pe impozit peste 3000 lei/ trimestrial. ESTE LEGAL CEEA CE VREAU SA FAC? Dca vine ANAF sau garda financiara in control sunt pasibil de ceva amenzi?


Dar nu inteleg de ce nu suspendati firma pe 3 ani si sa platiti ratele normal?...ce va impiedica sa faceti acest lucru?...
pentru ca am o masina in leasing. si s-o trec de pe o firma pe alta, cei de la leasing vor sa-mi mareasca rata cu peste 100 euro/luna
daniela vorovenci a scris:

Dar nu inteleg de ce nu suspendati firma pe 3 ani si sa platiti ratele normal?...ce va impiedica sa faceti acest lucru?...


Pe durata suspendarii, nicio forma de organizare comerciala nu poate avea activitate economica, nu poate obtine venituri si nu poate efectua plati , dar o societate a carei activitate este suspendata poate face incasari si poate efectua plati pentru serviciile anterioare suspendarii .

O firma cu activitate suspendata poate avea datorii catre alte firme sau catre angajati daca pe perioada suspendarii vor avea incasari din care sa plateasca si sa acopere datoriile .
Ultima modificare: Duminică, 27 Septembrie 2009
Costinel Burca, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legal sa deschid/inchid firma din 3 in 3 luni bbn_1982 bbn_1982 Buna! Am o problema. Am o firma veche care anii trecuti a \"mers\" foarte bine avand o cifra de afaceri destul de mare. Anul acesta au scazut vanzarile plus ... (vezi toată discuția)
Suspendare activitate firma ramiha ramiha Buna ziua, In ce conditii am voie sa suspend activitatea firmei la care sunt asociat unic? Pot suspenda firma daca in ultimele zile anterioare datei de ... (vezi toată discuția)
Suspendare activitate srl cu leasing extern activ Ice68 Ice68 Buna ziua, Din cauza forfetarului sunt fortata sa suspend temporar (adica anul acesta) activitatea SRL- ului meu. Problema este ca am 2 masini pe leasing ... (vezi toată discuția)