avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compatibilitatea calitatii de asociat unic si semnarea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compatibilitatea calitatii de asociat unic si semnarea situatiilor financiare ale societatii

Sunt asociat unic intr-o societate comerciala, am functia de economist.
Pot sa intocmesc situatiile financiare si sa le semnez atat ca asociat cat si in calitate de contabil?
Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 29 Iunie 2017
Monasl, utilizator
Cel mai recent răspuns: LIVIU NISTEA , utilizator 12:15, 30 Iunie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din punctul meu de vedere, se poate semna.
Multumesc pentru punctul de vedere!
Conform Legii contabilitatii au drept de semnatura: directorul economic, contabilul sef. Asta e clar! Am studii economice superioare. Intrebarea este: In calitatea mea de asociat unic pot sa ma angajez cu contract de munca? Precizez ca societatea este administrata de o persoana angajata cu contract de munca.
Drept de semnatura poate avea si o alta persoana desemnata de conducatorul unitatii. Asociatul unic poate fi si salariat in propria firma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnatura bilant cateldestept cateldestept Daca sunt asociat unic al unui SRL si in acelasi timp sunt angajat al societatii in functia de economist, pot semna bilantul si la administrator si la intocmit? (vezi toată discuția)
Bilant Ipra Ipra Economist angajat cu carte de munca ,.membru ceccar ca contabil autorizat, poate semna bilantul unei societati care are cifra de afaceri mai mare de 35000 ... (vezi toată discuția)
Administrator, asociat unic, fara cim poate semna bilantul contabil sevenx sevenx Buna ziua, In cazul unui SRL fara angajati in care asociatul este si administrator, are studii economice superioare insa nu este angajat in propria-i ... (vezi toată discuția)