Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compatibilitatea calitatii de asociat unic si semnarea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compatibilitatea calitatii de asociat unic si semnarea situatiilor financiare ale societatii

Sunt asociat unic intr-o societate comerciala, am functia de economist.
Pot sa intocmesc situatiile financiare si sa le semnez atat ca asociat cat si in calitate de contabil?
Multumesc!
Monasl, utilizator
Din punctul meu de vedere, se poate semna.
Multumesc pentru punctul de vedere!
Conform Legii contabilitatii au drept de semnatura: directorul economic, contabilul sef. Asta e clar! Am studii economice superioare. Intrebarea este: In calitatea mea de asociat unic pot sa ma angajez cu contract de munca? Precizez ca societatea este administrata de o persoana angajata cu contract de munca.
Drept de semnatura poate avea si o alta persoana desemnata de conducatorul unitatii. Asociatul unic poate fi si salariat in propria firma.