Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fiind in CONCEDIU MEDICAL PATRONUL POATE SA ITI ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fiind in CONCEDIU MEDICAL PATRONUL POATE SA ITI INCHEIE CONTRACTUL DE MUNCĂ

Buna ziua.
Am inteĺes de LA colegele mele ca persoanele care sunt CONCEDIU MEDICAL LI SE INCHEIE IE CONTRACTUL DE MUNCA .
EXISTĂ POSIBILITATEA CA UN PATRON SA ITI DESFACĂ CONTRACTUL DE MUNCA CÂND ESTI IN CONCEDIU MEDICAL???
Art.60 C.mun.
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:

a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
....

(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

Asadar, pe durata concediului medical salariatul poate fi concediat numai pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.