Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate face poprire si pe conturile din strainatate ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate face poprire si pe conturile din strainatate daca ai un proces civil?

La finalizarea unui proces civil fratele meu este obligat sa restituie 15.000 de euro daune morale. Daca pleaca in strainatate si va avea un cont de salariu i se poate pune poprire si din strainatate?
Da, exista aceasta posibilitate.
Depinde însă și cum se va descurca partea adversă.
E cu multi "daca": daca stie ce conturi are, daca hotararea va fi recunoscuta in tara respectiva, daca se conformeaza normelor legale de recuperat credite din tara respectiva (de ex. poate sa nu aiba dreptul sa-l lase cu mai putin de 90% din salariul minim in fiecare luna).