Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Calcul impozit pe venit microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Calcul impozit pe venit microintreprindere

Buna ziua,

Fiti amabil, am o intrebare referitor la calculul impozitului pe venit- trimestrul aprilie-iunie, pt. microintreprindere.

Se poate aplica procentul de 1% la cifra de afacere in cazul in care exista 1 singur angajat cu norma intreaga, avand cim din 28.06.2017?

Va multumesc frumos,

CasandraMariana, utilizator
Norme motodologice CF:

"(5) În cazul în care, în cursul anului fiscal, numărul de salariați se modifică, cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) se aplică în mod corespunzător, începând cu trimestrul în care s-a efectuat modificarea, potrivit legii.Pentru microîntreprinderile care au un salariat, respectiv 2 salariați și care aplică cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) lit. a) și b), al căror raport de muncă încetează, condiția referitoare la numărul de salariați se consideră îndeplinită dacă în cursul aceluiași trimestru sunt angajați noi salariați.

(6) Pentru microîntreprinderile care nu au niciun salariat sau au unul sau 2 salariați, în situația în care numărul acestora se modifică, în scopul menținerii/modificării cotelor de impozitare prevăzute la alin. (1), noii salariați trebuie angajați cu contract individual de muncă pe durată nedeterminată sau pe durată determinată pe o perioadă de cel puțin 12 luni."

Parerea mea ca da, cu conditia sa fi fost angajat pe perioada nedeterminata sau det. de cel putin 12 luni.
adema1980, utilizator