Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... tot problema aceea cu euroins!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

tot problema aceea cu euroins!

am primit astazi de la euroins o instiintare ... nu mi se platesc despagubiri intru cat in urma verificarilor efectuate de reprezentantii euroins au rezultata mai multe neconcordante in privinta circumstantelor producerii evenimentului in raport cu cele consemnate in formularul de Constatare amiabila de accident... Ce ma sfatuiti sa fac? cele declarate in acea constatare amiabila sunt intocmai cum s au petrecut.. singura problema este faptul ca fotografiile vinovatului sunt incomplete... si asta pt ca dl inspector i a spus sa i le trimita prin mail/// si asta le a trimsi dupa ce si a reparat partial masina si dupa ce i am mai dat si 330 de ron.. pt ca nu voia sa le mai trimita.. ce pot face?
Avariile suferite de celalt autoturism si care au fost deja reparate pot fi dovedite cu devizul de reparatii.
In cazul in care vi s-a comunicat ca nu veti beneficia de despagubire, urmatorul pas e formularea unei concilieri, cu respectarea termenului de 15 zile privind invitatia la conciliere, ulteruior va trebui sa depuneti cererea de chemare in judecata, pentru a recupera sumele ce vi se cuvin in baza unei hotarari judecatoresti.
In cadrul procesului, veti solicita efectuarea unei expertize care sa stabileasca cauzele si imprejurarile producerii accidentului si dinamica acestuia precum si persoana vinovata de producerea avariilor. Il chemati si pe cel care v-a avariat, in calitate de intervenient fortat si solicitati instantei sa il interpeleze cu privire la vinovatie.
Succes!
domnule avocat, va multumesc pentru acest raspuns... dati-mi, va rog, mai multe detalii despre invitatia la conciliere. (daca este posibil sa o trimit prin posta electronica, daca exista un model tip..).
de altfel, totul a inceput de la faptul ca dl inspector de dauna a cerut fotografiile prin mail si nu le a facut dumnealui atata timp cat in formularul de intelegere amiabila se preciza clar ca vinovatul are probleme la sistemul de directie si janta indoita, deci autoturismul nu se putea deplasa. pot face ceva in acest sens? i am facut deja o reclamatie la superiori...
cu respect... Roxana M.
Nu exista formular-tip.Depuneti la sediu ,primind nr. de inregistrare, o invitatie la conciliere, privind rezolvarea/finalizarea dosarului de dauna nr....din data..,pentru auto cu nr. inmatriculare..., proprietar..., in termen de ...zile de la data prezentei.
Daca termenul propus este depasit fara raspuns, aveti procedura indeplinita pentru actionarea in judecata.
La fel daca in urma concilierii, in care se va intocmi un p.v. cuprinzand solicitarile/motivatiile si hotararea finala a partilor iar solutia propusa nu va convine.
da... numai ca este imposibil sa ma inteleg cu domnii de la sediu, mai ales acum dupa ce i am reclamat...pare de necrezut, dar chiar nu se poate,,, uitati un exemplu pt a vedea cat sunt de aberanti... joi... vinovatul le trimite pozele.. sunam imediat, ne spun ca le au primit si ne invita vineri dupa formularele de intrare in service,,, vineri sunam, ne spun sa venim luni, dupa ora 14... ne ducem luni dupa ora 14 si gasim incuiat,.,, plecam acasa... ne intoarcem marti la ora 10,,, le spunem ca am fost ieri, dar nu i am gasit.,. incep a rade si ne raspund: "da,,, ne mai jucam de a v ati ascunselea si incuiem usile..." . alt exemplu... ii intreb de ce nu au venit ei sa faca pozele pt masina vinovatului... -pt ca trebuia sa vina el.. dar, el a declarat ca masina lui nu se poate deplasa.. unde? in formularul de constatare amiabila.. ba nu! ba da... nu.. si deschid un dosar la intamplare de pe birou si mi arata cu degetul ca nu apare cuvantul directie ... scot din geanta copia.. le arat ca era precizat faptul ca masina nu se putea deplasa la sediu si ca trebuia sa vina ei... s au enervat la culme... si mulrte alte intamplari de felul acesta... VA MULTUMESC.....