avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transfer bancar in cont persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transfer bancar in cont persoana fizica

Buna seara. Cat de legala este achitarea de catre o firma a unei facturi in cont de persoana fizica (reprezentantul firmei care a emis factura)?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:03, 2 Iulie 2017
Factura trebuie achitata in contul firmei care a emis factura, nu al unei persoane din cadrul acelei firme.
Se poate face plata in alt cont daca se incheie in contract tripartid in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata prin op pentru o factura emisa pe srl hillfingerr hillfingerr Buna ziua, Am si eu urmatoarea situatie: 1. Am emis o factura de avans catre un SRL pentru suma de 3100 lei din care mi s-a achitat cash 1300 lei si am ... (vezi toată discuția)
Persoana obligata la plata tva marianamoraru marianamoraru Buna ziua, O firma din Romania vinde o proteza(implantabila) unei persoane fizice tot din Romania.Persoana fizica va fi operata in Romania ,deci proteza nu ... (vezi toată discuția)
Nota de plata primita de la asociatie de proprietari neinfiintata ... in2ition in2ition Buna seara, Am o intrebare catre comunitate. Suntem in proces de infiintare a asociatiei de proprietari. Conform contractului de vanzare cumparare, ... (vezi toată discuția)