Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare regim proprietate soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare regim proprietate soti

Buna ziua,
Impreuna cu sotul meu detinem o casa care este intabulata ca bun comun. Casa nu este finalizata in totalitate si fost construita din bani care au provenit in totalitate de la parintii mei, existand acte notariale in acest sens. Am doi copii si din anumite motive, am convenit cu sotul meu ca aceastei case sa-i fie schimbat regimul de proprietate si din bun comun sa devina bun propriu. Precizez ca nu exista nici o obiectie a sotului meu in acest sens.
Cum pot rezolva aceasta problema?
Va multumesc!
dlcodrut, utilizator
Buna ziua,
Puteti face un act de donatie (la notar, bineinteles), in sensul ca sotul dvs. va poate dona cota lui de proprietate din cartea funciara. Precizez ca donatia intre soti este revocabila pe perioada casatoriei.
Rodica Simu, Avocat
Ce trebuie sa faceti, e un partaj.
Odata ce bunul va fi propriu al dvs, sotul nu are drepturi in cazul unui divort, insa in cazul decesului dvs inaintea lui, el mosteneste 1/4.
Puteti sa donati copiilor ( voi impreuna sau dupa caz, numai dvs cu acordul sotului dupa un eventual partaj), rezervandu-va pt dvs drept de uzufruct.

Ar trebui sa mergeti la un avocat unde sa dati detalii- sunt numai copii dvs, sotul are rude de gradul 1, are creditori.. etc, etc. ca sa vi se ofere caea mai buna solutie.

gi-jane2, moderator