Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa transfer 50% sotiei?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa transfer 50% sotiei?

Buna,

Inainte de casatorie am avut un teren cu casa, bun propriu, apoi m-am casatorit si avem 2 copii. Am facut reparatii la casa impreuna cu sotia, dar ca si proprietar al casei + terenului (curte+gradina) doar eu sunt trecut in CF. Cum sa fac sa pun jumate din tot sotiei? Sau e ok sa ramana asa? Se considera ca acea casa si teren sunt bunuri comune?

Multumesc!
bunurile respective raman proprii iar sotia ar putea invoca un drept de creanta pentru contributia la intretinerea constructiei.

ati putea dona o cota sotiei iar donatia intre soti este revocabila.

de ce va complicati si nu lasati lucrurile asa cum sunt ?
donatiile ,vanzarile intre soti sunt nule de drept,mostenitorii tai vor fi copii tai,dupa decesul tau sotia va avea dreptul sa stea in casa pe care tu ai avut-o in proprietate personala dinainte de casatorie,
Parerea mea este sa lasati lucrurile cum sunt...
Ideea era ca eu daca voi muri, totul va ramane celor 2 copii care pot s-o scoata in strada pe mama lor?

copii nu are cum sa isi scoata mama afara din casa,dupa ce tu o sa decedezi 50% din cea ce ai tu ii va reveni sotiei restu la copii