Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... locuinta comuna proprietate personala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

locuinta comuna proprietate personala

buna ziua
sotia are locuinta proprietate personala provenita din mostenire iar eu am locuinta proprietate personala provenita din donatie de la parintii mei proprietatile aflandu-se in localitati diferite
cum sa procedam pentru a locui in aceeasi locuinta dar in acelasi timp sa ne protejam posesia asupra locuintelor dobandite inainte de casatorie prin mostenire respectiv donatie? va multumesc pentru raspuns
fiecare bun e bun propriu, nu aveti ce proteja ca sunt deja protejat.
si de locuit, puteti locui in care vreti, nu implica nimic.
bineinteles ca daca decedeaza unul dintre dvs, celalalt mosteneste di din ce a avut sotul inainte de casatorie sau ce a dobandit ca bun propriu.
Vrem sa pastram o singura locuinta comuna vrem un act mai solid decât dreptul de habitatie dupa deces va mulțumim

gi-jane2 a scris:

fiecare bun e bun propriu, nu aveti ce proteja ca sunt deja protejat.
si de locuit, puteti locui in care vreti, nu implica nimic.
bineinteles ca daca decedeaza unul dintre dvs, celalalt mosteneste di din ce a avut sotul inainte de casatorie sau ce a dobandit ca bun propriu.

Si cu cealaltă locuinta ce vreti sa faceti?
Ce mostenitori are fiecare?
gi-jane2, moderator
Buna ziua va multumesc pentru raspuns si vin cu precizarea ca dorim sa pastram o singura locuinta din cele doua situate in localitati diferite in care sa ne stabilim domiciliul la varsta pensionarii eu am doi copii din casatoria anterioara , sotia are un copil din casatoria anterioara
Va multumesc!
gi-jane2 a scris:

Si cu cealaltă locuinta ce vreti sa faceti?
Ce mostenitori are fiecare?

care locuinta vreti sa o pastrati, a cui ? si cu a celuilalt ce faceti, o vindeti ?
gi-jane2, moderator