avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum este corect din punct de vedere juridic?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum este corect din punct de vedere juridic?

Buna ziua,

Va rog sa-mi comunicati cum este corect sa ne exprimam: S.C. .....S.R.L. reprezentata prin administrator .................... sau administrator ................. reprezentant al S.C. .....S.R.L.. Va rog frumos, daca se poate, sa-mi argumentati raspunsul.
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: eugenia2001 , utilizator 17:41, 2 Iulie 2017
"Subscrisa YYY SRL, cu sediul social in _____, inregistrata la ONRC cu nr. J/___/___, avand C.U.I. ____, prin reprezentant legal administrator A.B., formulăm......."

deoarece societatea formuleaza cererea/declaratia/etc., prin reprezentant administrator, daca acesta apare ca reprezentant in actele societatii.
Va multumesc! Toate cele bune!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract si facturi cu sau fara "s.c." alexs2012 alexs2012 Avand in vedere nebunia cu eliminarea denumirii \\"SOCIETATE COMERCIALA\\" am si eu o intrebare. Cum se trece in contracte si in facturi denumirea partilor: cu ... (vezi toată discuția)
Fuziune prin absorbtie caprice caprice aveti un model de declaratie stingere pasiv pt firma absorbanta? (vezi toată discuția)
Sediu social expirat iordachelanamaria iordachelanamaria Buna ziua sint adminstratorul unei firme care isi desfasoara activitatea intr-un spatiu cu chirie de la primarie.In fiecare an sint obligata sa-mi actualizez ... (vezi toată discuția)