Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... exista vreun termen pentru citarea la expertiza?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

exista vreun termen pentru citarea la expertiza?

Este tot cel de 5 zile? sau se poate face un simulacru, adica iti trimit o recomandata azi si te citez pentru poimaine, desi tu primesti recomandata raspoimaine?
Stimate Utilizator,
codul de procedura civila face precizarea ca , sub sanctiunea nulitatii, in situatia in care este necesara o lucrare la fata locului, expertul are obligatia de a cita partile prin carte postala recomandata, indicand ora si ziua.
Alta obligatie nu exista.
Se poate invoca nulitatea raportului de expertiza daca veti dovedi ca procedura a fost viciata.

succes
av. Ileana Schwarz
multumesc pentru raspuns. asa am sa fac, pentru ca exact asa s-a intamplat.
iar expertul nici nu era autorizat pe domeniul respectiv, este expert contabil, dar nu pe acel domeniu si nu stapaneste legislatia.
ileana a scris:
codul de procedura civila face precizarea ca , sub sanctiunea nulitatii, in situatia in care este necesara o lucrare la fata locului, expertul are obligatia de a cita partile prin carte postala recomandata, indicand ora si ziua.
Alta obligatie nu exista.
Se poate invoca nulitatea raportului de expertiza daca veti dovedi ca procedura a fost viciata.
av. Ileana Schwarz

Stimata Dna. Av. Ileana Schwarz.

Cred ca suntem de acord ca citarea de catre Expert a partilor la lucrarile la fata locului este un act de procedura.

Consultati, va rog, C.pr.Civ.
art. 92 alin. (6) – dispozitiile prezentului articol se aplica si la comunicarea sau notificarea oricarui alt act de procedura;
art.95 alin (3) .... in cazuri urgente, presedintele tribunalului sau completului de judecata va putea reduce acest termen la 5 zile.

Asa rationeaza si judecatorii cand depunem rapoartele de expertiza: nerespectarea acestui termen poate atrage anularea intregii proceduri a expertizei.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
legalmgm, utilizator
Stimate dle. Expert Eugen Marcov

Si nu-i asa, expertul trebuie sa fie neutru, obiectiv, impartial..si sa respecte procedura de citare a partilor...

Din pacate , traim in Romania, si din mica mea experienta, sunt experti care uita care le sunt atributiile.

Sunt convinsa ca nu este cazul dvs.

Da, sunt de acord ca este un act de procedura, de aceea am si spus ca se poate invoca nulitatea absoluta.Un expert serios, care se respecta si care isi respecta propria munca are obligatia de a se asigura ca procedura de convocare a partilor este facuta in termen rezonabil, astfel incat partile sa poata fi prezente.

Regasesc in cuvintele dvs. aceeasi preocupare de a indica articole de lege, uitand de principiile de drept. Orice act de procedura are o finalitate, iar interpretarea formalista (excesiv) schimba menirea pentru care exista acel articol.

succes
av. Ileana Schwarz

Stimata Dna. Av. Ileana Schwarz.

Cred ca suntem de acord ca citarea de catre Expert a partilor la lucrarile la fata locului este un act de procedura.

Consultati, va rog, C.pr.Civ.
art. 92 alin. (6) – dispozitiile prezentului articol se aplica si la comunicarea sau notificarea oricarui alt act de procedura;
art.95 alin (3) .... in cazuri urgente, presedintele tribunalului sau completului de judecata va putea reduce acest termen la 5 zile.

Asa rationeaza si judecatorii cand depunem rapoartele de expertiza: nerespectarea acestui termen poate atrage anularea intregii proceduri a expertizei.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov

Stimate coleg,
Art. 208 din Codul de procedura civila prevede:
Daca pentru expertiza este nevoie de o lucrare la fata locului, ea nu poate fi facuta decat dupa citarea partilor prin carte postala recomandata, cu dovada de primire, aratand zilele si orele cand incepe si continua lucrarea. Dovada de primire va fi alaturata lucrarii expertului.
Partile sunt obligate sa dea expertului orice lamuriri in legatura cu obiectul lucrarii.
Articolele de lege mentionate de Dvs. nu sunt aplicabile in cazul expertizelor intrucât acestea nu se refera la modul de citare prin corespondenta. In sprijinul acestei afirmatii reproduc integral aceste articole de lege.

Art. 92
Inmanarea citatiei se va face personal celui citat, care va semna adeverinta de primire, agentul insarcinat cu inmanarea certificand identitatea si semnatura acestuia.
Daca cel citat, aflandu-se la domiciliu, nu vrea sa primeasca citatia sau, primind-o, nu voieste ori nu poate sa semneze adeverinta de primire, agentul va lasa citatia in mana celui citat sau, in cazul refuzului de primire, o va afisa pe usa locuintei acestuia, incheind despre acestea proces-verbal.
Daca cel citat nu se gaseste la domiciliu sau daca, in cazul hotelurilor sau cladirilor compuse din mai multe apartamente, el nu a indicat camera sau apartamentul in care locuieste, agentul va inmana citatia, in primul caz, unei persoane din familie, sau, in lipsa, oricarei alte persoane care locuieste cu dansul, sau care, in mod obisnuit, primeste corespondenta, iar, in celelalte cazuri, administratorului, portarului, ori celui ce in mod obisnuit il inlocuieste; persoana care primeste citatia va semna adeverinta de primire, agentul certificandu-i identitatea si semnatura si incheind proces-verbal despre cele urmate.
Daca persoanele aratate in alineatul precedent nu voiesc ori nu pot sa semneze adeverinta de primire, agentul va incheia proces-verbal, lasand citatia in mana lor; daca cei aratati nu voiesc sa primeasca citatia sau sunt lipsa, agentul va afisa citatia, fie pe usa locuintei celui citat, fie, daca nu are indicatia apartamentului sau camerei locuite, pe usa principala a cladirii, incheind de asemenea proces-verbal despre toate acestea.
Inmanarea citatiei nu se poate face unui minor sub 14 ani impliniti sau unei persoane lipsite de judecata. Puterea de judecata este presupusa pana la dovada contrarie.
Dispozitiile prezentului articol se aplica si la comunicarea sau notificarea oricarui alt act de procedura.

Art. 95
Cand reclamantul invedereaza ca, desi a facut tot ce i-a stat in putinta, nu a izbutit sa afle domiciliul paratului, presedintele instantei va dispune citarea acestuia prin publicitate.
Citarea prin publicitate se face afisandu-se citatia la usa instantei. Citatia se publica si in Monitorul Oficial al Romaniei sau intr-un ziar mai raspandit, in cazurile in care presedintele tribunalului sau completului de judecata apreciaza ca o asemenea masura este necesara.
Afisarea, precum si publicarea citatiei in Monitorul Oficial sau intr-un ziar mai raspandit se fac cu cel putin 15 zile inainte de data fixata pentru judecata. In cazurile urgente, presedintele tribunalului sau completului de judecata va putea reduce acest termen la 5 zile.
Daca paratul se infatiseaza si dovedeste ca a fost citat prin publicitate cu rea-credinta, toate actele de procedura ce au urmat incuviintarii acestei citari vor fi anulate, reclamantul putand fi sanctionat cu amenda si obligat la despagubiri, potrivit legii.

"De cand ma stiu expert judiciar (1972)" am convocat partile cu 7 ... 10 zile inaintea respectivei date, ceea ce s-a dovedit a fi un termen rezonabil.
Va rog sa primiti expresia celor mai distinse consideratiuni.
ing. Ioan Ciobanu - expert judiciar