Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... directorul vrea sa ii puna nemotivat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

directorul vrea sa ii puna nemotivat

Buna ziua !

Va rog mult sa ma lamuriti care este situatia in cazul urmator:
- cativa salariati ai institutiei noastre publice
sunt obligati sa lucreze si in zilele de sambata si duminica,
in baza unui grafic de lucru, urmand ca cele 2 zile
sa isi ia liber in urmatoarele 60 de zile.
- un salariat nu a venit la serviciu sambata
- directorul vrea sa ii puna nemotivat.
- salariatul contesta acest fapt, spunand ca
sambata si duminica sunt zile nelucratoare.
- directorul spune in schimb ca decizia este corecta
pentru ca salariatul era obligat sa respecte graficul de lucru stabilit
si nu are nici o cerere prin care sa fi cerut liber, concediu de odihna,
certificat medical, etc. care sa ii justifice lipsa de la serviciu.
Va rog frumos sa ma lamuriti cum trebuie procedat ?

atata timp cat este un grafic aprobat si semnat de catre director, fiecare angajat se va supune acelui grafic, probabil ca in contractul individual de munca este stabilit ca programul de lucru este inegal/ture...atunci se va supune unui regim de lucru in ture.faptul ca se afla in grafic si totusi a lipsit din ziua in care trebuia sa efectueze tura(programul stabilit de lucru) se poate face o adresa prin care se instiinteaza faptul ca la data de... respectivul angajat a lipsit nemotivat de la munca
luminita29, utilizator