Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul fiecaruia dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul fiecaruia dupa deces

Pun si tabla urmatoarea intrebare:
Parintii a doi baieti, proprietari ai unui imobil, divorteaza, fara a face partaj. Dupa 10 ani sa spun, tatal obtine un credit in strainatate si achizitioneaza, tot in strainatate un alt imobil. Ulterior, el se casatoreste, tot in strainatate cu o alta femeie, la randul ei mama a unei fete.
Intrebarea este, care este cota de drept a celor doi baieti (copiii sai din prima casatorie) asupra celor doua imobile, si daca a doua sotie are dreptul legal a ceva din al doilea imobil, cel din strainatate (achizitionat in afara casatoriei dar achitat cu credit).
Multumesc
Sa inteleg ca tatal a decedat si se pune in discutie rezerva succesorala a fiecaruia?
Da. Un caz impotetic totusi.
Ipotetic, pardon.
la primul imobil, achizitionat in prima casnicie, fiind bun comun, sotia are 50 % iar copiilor, care sunt singurii mostenitori (pentru primul imobil) le revine cate 25% pentru fiecare. Adica jumatatea tatalui se imparte la cei doi fii.
La cel de-al doilea imobil, chiar daca a fost achizitionat inainte de cea de a doua casatorie, imobilul se imparte la cei 3 mostenitori, adica sotia supravietuitoare si cei doi fii.
Cecilia Popa, Avocat