Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mașină neradiată din DE
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mașină neradiată din DE

Bună seara!

Pe de-o parte îmi sună a țeapă, pe de altă parte...trebuie să se poată face ceva, nu? Am găsit pe internet o mașină care are numere de rezidență în Germania. Proprietarul este neamț. El este trecut în toate actele și este...neamț, nu român.
Spune că e foarte simplă toată procedura, dar, evident, are nevoie de plăcuțe și să radieze mașina din DE ca s-o pot înmatricula eu. Adică rămân și cu banii dați, și fără numere, și fără garanția că omul îmi mai trimite fiscalul.

Mai mult, este ok contractul de vânzare-cumpărare nemțesc de pe mobile.de?

Ce pot face în situația de față? Este util să merg la un birou notarial unde să dea o declarație și să își asume că face cutare lucru în perioada de timp X?

Vă mulțumesc! Nu vreau să pierd banii...
Cautati pe site si gasiti procedura si documentele necesare inmatriculare vehicul sh provenienta Germania