Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz in cazul demisiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz in cazul demisiei

Buna! Daca doresc sa demisionez de la locul actual de munca si lucrez un weekend da, unul nu, cum se calculează zilele de preaviz ( care sunt 20)? Se iau in considerare si zilele de weekend pe care le lucrez sau doar cele de luni pana vineri? Multumesc!
Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Multumesc, dar nu are nicio legătură cu ce am intrebat eu
Se ia in considerare numai zilele lucratoare, de luni pana vineri daca preavizul este stipulat in zile lucratoare , iar daca este mentionat in zile calendaristice atunci se ia in considerare si zilele de sambata si duminica.
Iar preavizul începe din ziua imediat urmatoare a comunicării demisiei?
Da.