Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Montare camere de supraveghere in parculetele pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Montare camere de supraveghere in parculetele pentru copii

Buna ziua!

Cat de legala este masura montarii camerelor de supraveghere in parculetele dintre blocuri, destinate copiilor?
Incalca cumva legislatia europeana?
Sau dreptul la intimitate?
Cine ''supravegheza"?
Are dreptul primaria (prin montarea acestor sisteme de supraveghere) sa inregistreze copiii cum se joaca?
Libertatile copiilor sunt ingradite?
etc.
Eram curioasa, sunt multe discutii in alt loc pe acest subiect, o primarie doreste monitorizarea acelor parculete.
Buna ziua,
Sper ca sunteti deacord ca e de preferat sa fie filmati copiii in timp ce se joaca CU JUCARII INTREGI decat sa veniti in parculet si sa gasiti doar resturi de jucarii pentru ca anumite ,,PERSOANE" le-au luat spre a le vinde la fier vechi sau cine stie unde sau pentru ca niste ,,COPIII" de peste 20 de ani au venit seara si le-au distrus.
Nu se "fura" ziua, in permanenta sunt copiii cu insotitorii in parculet. Seara, poate sa se intample, cine stie...Pe timpul noptii chiar ar trebui sa fie monitorizata zona, dar ziua?
Nepotul unei cunostinte a spus ca daca primaria monteaza camere de supraveghere, el "merge la CEDO" ca nu doreste sa fie filmat cand se joaca si ca el nu este un infractor.
Chiar este corect ca minorii sa fie "supravegheati" si cand se joaca insotiti de parinti sau rude?
tarkan, utilizator