Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... gardul dintre vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

gardul dintre vecini

Buna ziua , am si eu o problema cu vecinii. In 1990 am facut intre mine si vecinul situat la vest de mine un gard de beton de 3m inaltime . Gardul este facut pe terenul meu nu pe hotar si cheltuiala a fost in totalitate a mea. Gardul are 3 m doar pe o distanta de 10 m liniari in rest este de 2.5m . Vecinii mei au fost plecati in Spania vreo 10 ani si acum au venit pusi pe cearta , mai exact vor sa imi darame gardul. Sa nu credeti ca am facut gardul ca nu aveam ce sa fac cu banii , dar ma saturasem de grajduri , cotete la porci, iepuri si altele. Cand l-am ridicat nu au avut nici o obiectie si acum nu mai am liniste din cauza lor. Este drept ca si eu l-am pus sa taie copacii care sunt langa hotar deoarece toata umbra este la mine si mi-am plantat o mica livada care este sufocata de pomii lui. Nu vreau sa ma duc la Primarie sau la tribunal pana nu cer un sfat de la d-voastra. Stiu ca legea a fost data in 1991 si republicata in 2004 dar nu prea ma pricem in domeniu si sfatul d-voastra este binevenit. Multumesc !
gmariana65, utilizator
Pe ce motiv vor sa darame gardul? ca e prea inalt sau ca ati intrat cu gardul pe proprietatea lor?
Ca este prea innalt . V-am spus ca este facut in totalitate pe proprietatea mea. Am lasat teava de hotar care este tot a mea si am facut gardul 10 cm la mine.
Ii tine umbra, ii ia vederea ? de ce l-ar deranja inaltimea? Nu-l poate darama daca nu are o hotarare judecatoreasca.
ContSters429609, utilizator
Nu ii tine umbra , poate ii i-a vederea si nu mai vede la mine in curte , gardul este in spatele casei lui. Multumesc pentru raspuns.
Atunci lasati-l in pace, sa va dea in judecata,nu va avea castig de cauza.