Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... declaratie falsa la ORC
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

declaratie falsa la ORC

A isi infiinteaza o firma dand o declaratie pe proprie raspundere cum ca nu este necesar acordul vecinilor, desi locuieste la casa, sunt 3 etaje, la fiecare cate 1 proprietar.
E ok acea declaratie? Ce pot face vecinii carora nu li s-a cerut acordul pt infiintarea firmei?
"E ok acea declaratie?" Depinde din ce punct de vedere.
Omul declara ce crede el ca trebuie sa declare, nu-i nicio problema daca este intr-o eroare. Ca, declaratia are un continut poate neconform cu realitatea este altceva. Ce au de facut vecinii? Sa faca opozitie la infiintarea firmei (exista texte de lege special pentru asa ceva).