Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul in cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul in cim

Daca in cim la sectinea salariul am :

J. Salariul :
1. Salariul de baza lunar brut: 3000 lei
2.Alte elemente constitutive :
a) sporuri_______________;
b) indemnizatii___________;
c) alte adaosuri___________

in suma de 3000 lei este, sau nu, inclus sporul de vechime?

Multumesc frumos :)
Scrie clar in contract. Alte elemente constitutive, lit. a), sporuri____. Deci in salariul brut lunar aveti incluse toate sporurile.
O parere personala, aceste sporuri au ramas dupa vremea lui ceausescu si vad ca se practica in continuare.
Corect mi se pare sa se negocieze salariul si atat, nimic mai mult.
Parerea mea fata de intrebarea initiala:
nu se poate presupune ca sporul de vechime este inclus in salariu, daca acest lucru nu este specificat in mod expres in cim sau in ccm aplicabil (si cum in ccm la nivel de ramura nu se prea face o asemenea precizare, as cauta-o in CCM la nivel de angajator),
Sunt intrutotul de acord cu parerea personala a lui Valeriugreceanu, si tocmai de aceea mi permit sa atrag atentia ca sporul de vechime se considera inclus in salariu doar daca a fost inclus in mod expres, explicit, textual.
Practica instantelor de judecata nu este de aceeasi parere cu noi, si sunt angajatori care au pierdut sume mari de bani in instanta pentru ca nu au precizat includerea, considerand-o subinteleasa.
Ma refer aici doar la sporul de vechime, nu si la alte categorii de sporuri.
smeagull, utilizator
Eu am intrebat pentru ca , luand in considerare formatul in care apare in cim , mi se pare logic urmatoarea formula :

J = 1 + 2 unde 2 = a + b + c

Avand in vedere si art. 155.CM ( - Salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri).

Deci daca ar fi fost cuprinse toate in suma de 3000 lei ar fi trebuit sa arate macar asa ( forma cea mai simpla) :

J. Salariul : 3000 lei
1. Salariul de baza lunar brut: ________
2.Alte elemente constitutive :
a) sporuri_______________;
b) indemnizatii___________;
c) alte adaosuri___________

E diferenta de interpretare si din aceasta cauza va cer parerea .
Marioara Maftei, utilizator
In cim se specifica doar salariul de baza lunar brut, nu si salariul (asa cum ati redat dvs. o forma mai simpla). Daca la Sporuri nu este trecut nimic, inseamna ca nu aveti nici un fel de spor; in mod normal, daca acesta este inclus in salarul brut, este specificat acest lucru (ex: spor de vechime 10%, inclus in salariul de baza lunar brut) - cel putin teoretic, practic nu am vazut asa ceva....
Sporul de vechime, daca sunteti in domeniul privat, se trece in Contractul colectiv la nivel de unitate. Firma la care lucrez eu nu a trecut acest spor, dar cum pentru 'privati' nu e obligatoriu...