Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune apartament cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune apartament cu probleme

Situatie:
-Tatal si mama prietenei mele sunt divortati.
-prietena mea(16 ani) locuieste impreuna cu sora sa(14 ani) si cu bunica din partea mamei sale intr un complex de case de la stat(nu plateste chirie).
-Cele 2 fete au ales ca vor la mama lor, nu la tata.
-Mama celor 2 surori lucreaza in strainatate, dar vine periodic acasa.
-Tatal lor lucreaza in Romania, are un singur apartament(de la o femeie in varsta care ulterior a decedat).
in apartamentul pe care tatal il are, le-a facut mutatie fratelui cu nevasta acestuia.
-Bunicul celor 2 surori din partea tatalui detine 1 apartament(unde are mutatie tatal fetelor) si 1 casa(unde sta mereu) in locatii diferite.
Tatal fetelor sta ori la casa ori la apartamentul tatalui sau(cand vine acasa)

Tatal lor este obligat sau poate sa le faca mutatie(obligat sau de bunavoie) in apartamentul sau, unde are mutatie fratele lui?
Cum ar putea proceda(pe cale amiabila/in instanta) sa li se faca mutatie ?
Precizez faptul ca tatal lor le "amageste" ca le va face mutatie, mintindu-le cu nerusinare.
Poate sa le minta oricum, nu poate fi obligat sa le faca mutatie.
Dar nu exista nici o cale ca tatal lor sa treaca apartamentul pe numele uneia dintre surori?
Exista mai multe cai, de la caz la caz, trebuie analizat in concret. Mergeti la un notar cu hartiile.