avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune apartament cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune apartament cu probleme

Situatie:
-Tatal si mama prietenei mele sunt divortati.
-prietena mea(16 ani) locuieste impreuna cu sora sa(14 ani) si cu bunica din partea mamei sale intr un complex de case de la stat(nu plateste chirie).
-Cele 2 fete au ales ca vor la mama lor, nu la tata.
-Mama celor 2 surori lucreaza in strainatate, dar vine periodic acasa.
-Tatal lor lucreaza in Romania, are un singur apartament(de la o femeie in varsta care ulterior a decedat).
in apartamentul pe care tatal il are, le-a facut mutatie fratelui cu nevasta acestuia.
-Bunicul celor 2 surori din partea tatalui detine 1 apartament(unde are mutatie tatal fetelor) si 1 casa(unde sta mereu) in locatii diferite.
Tatal fetelor sta ori la casa ori la apartamentul tatalui sau(cand vine acasa)

Tatal lor este obligat sau poate sa le faca mutatie(obligat sau de bunavoie) in apartamentul sau, unde are mutatie fratele lui?
Cum ar putea proceda(pe cale amiabila/in instanta) sa li se faca mutatie ?
Precizez faptul ca tatal lor le "amageste" ca le va face mutatie, mintindu-le cu nerusinare.
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 22:38, 8 Iulie 2017
Poate sa le minta oricum, nu poate fi obligat sa le faca mutatie.
Dar nu exista nici o cale ca tatal lor sa treaca apartamentul pe numele uneia dintre surori?
Exista mai multe cai, de la caz la caz, trebuie analizat in concret. Mergeti la un notar cu hartiile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire surori mirclau mirclau buna ziua nici nu stiu cum sa incep dar incerc in speranta ca ma veti intelege,bunicul meu din partea tatalui a primit de la parinti mostenire o casa,bunicul ... (vezi toată discuția)
Divorț după 40 ani de căsătorie -poate soția sa primească 50% din economiile cash? iancau_Anamaria iancau_Anamaria Divorțul părinților după 40 de ani de căsătorie- care sunt drepturile de care beneficiază soția dacă nu are nici un venit, după 40 de ani de ... (vezi toată discuția)
Mostenire iuliana_emilia iuliana_emilia tata a murit acum 1 an si jumatate si are 2 fete din prima casatorie mama ma mai are pe mine pentru ca fratele meu a murit acum 3 luni la fel si ea din prima ... (vezi toată discuția)