Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Activitate PFA programator IT nelicentiat in ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Activitate PFA programator IT nelicentiat in domeniu,variante legale

Va expun urmatoare situatie, detin un PFA, sunt absolvent de studii superioare,licentiat si as dori sa-mi rotunjesc venitul practicand si activitatea de programator,ca freelancer, in domeniul IT total diferita de cea pe care o practic acum prin acest PFA.
Cu programarea cochetez de la varste mai tinere reprezintand totodata si un hobby.Nu detin in acest domeniu nici un atestat,certificare etc. detin doar cunostiinte dobandite de mine pe parcursul anilor doar prin studiu individual.As dori sa stiu care este modalitatea legala, privind declararea veniturilor si impozitarea de catre stat a celei de a doua activitati.Stiu ca o varianta ar fi deschiderea celui de al doilea PFA cu alt cod caen, dar nu detin calificarea legala ca programator IT, si nici nu se pune problema sa urmez facultatea de informatica sau automatica la varsta mea,pentru a obtine acest lucru.Care sunt optiunile/solutiile legale pentru aceasta situatie?Ofera cumva ministerul invatamantului sau al muncii o posibilitate de recalificare in acest domeniu a celor care deja sunt licentiati(alt domeniu); adica sa urmez niste cursuri de dansii si apoi sa-mi elibereze un certificat de atestare pentru a-mi putea desfasura activitatea legal ca programator sau chiar sunt nevoit sa urmez facultatea de automatica?
Am gasit ceva aici [ link extern ]
, stiti cumva daca aceste cursuri ofera o certificare , atestare legala la situatia mea?
Va multumesc anticipat!
Bogdan_pfa, utilizator
De ce nu inchideti PFA-ul actual si deschideti un SRL? Ati putea accesa si Start-up nation pe domeniul IT.
Din pacate actualul PFA nu poate inchis , acolo detin o asociere cu inca o persoana si nu este de acord cu inchiderea acestuia.
SRL-ul nu cred ca m-ar avantaja, inseamna o varianta mult prea complicata pt. mine doar pt. o simpla rotunjire a venitului (contabil angajat ,taxa deschidere firma,procedura complicata de inchidere firma,dividente etc.) plus ca am inteles ca si in acest caz mi-ar trebui un asociat in domeniu IT-ului.
Stiti cumva de cursurile acelea de recalificare [ link extern ] ?
Ofera o recunoastere, o atestare de catre institutiile statului, cu care as putea sa-mi exercit activitatea in domeniul IT-ului in modl legal?
Va multumesc!
Bogdan_pfa, utilizator
Bogdan_pfa a scris:

Din pacate actualul PFA nu poate inchis , acolo detin o asociere cu inca o persoana si nu este de acord cu inchiderea acestuia.
SRL-ul nu cred ca m-ar avantaja, inseamna o varianta mult prea complicata pt. mine doar pt. o simpla rotunjire a venitului (contabil angajat ,taxa deschidere firma,procedura complicata de inchidere firma,dividente etc.) plus ca am inteles ca si in acest caz mi-ar trebui un asociat in domeniu IT-ului.
Stiti cumva de cursurile acelea de recalificare [ link extern ] ?
Ofera o recunoastere, o atestare de catre institutiile statului, cu care as putea sa-mi exercit activitatea in domeniul IT-ului in modl legal?
Va multumesc!

OUG 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale

4. Documente care atestă pregătirea sau experienţa profesională
Pregătirea sau experienţa profesională se atestă, după caz, cu documente cum sunt: diploma, certificatul sau adeverinţa, prin care se dovedeşte absolvirea unei instituţii de învăţământ, certificatul de calificare profesională sau de absolvire a unei forme de pregătire profesională, organizată în condiţiile legii, în vigoare la data eliberării acestuia, certificatul de competenţă profesională, cartea de meşteşugar, carnetul de muncă al solicitantului, declaraţie de notorietate cu privire la abilitatea de a desfăşura activitatea pentru care se solicită autorizarea, eliberată de primarul localităţii respective în mod gratuit în cazul meseriilor tradiţionale artizanale, atestatul de recunoaştere şi/sau de echivalare pentru persoanele fizice care au dobândit calificarea în străinătate, atestatul de recunoaştere a calificării dobândite în străinătate, în afara sistemului de învăţământ, orice alte dovezi care să ateste experienţa profesională.

Detalii aici: [ link extern ]

Ca sa fiti sigur ar trebui sa intrebati pe cei care organizeaza acele cursuri, sau pe cei de la ONRC (la biroul asistenta).
Ioan Petru Butariu, Contabil