avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bursa medici rezidenti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bursa medici rezidenti

Buna seara!
Astazi am aflat ca bursa pentru medici rezidenti nu se mai acorda odata cu intrarea in vigoarea a Legii 153/2017 prin care se abroga OUG 103/2013 articolele 1 -18 care stipula cuantumul burselor si faptul ca se acorda.
Asta inseamna ca bursele se abroga cu 1 iulie. Unii au sustinut ca la articolul 38 din legea 153/2017 se spune ca se pastreaza. Da se pastreaza veniturile asimilate salariilor, dar bursa nu este venit asimilat salariului ca nu este impozabila in primul rand, nu este considerata venit nici de banca cand merg sa faci un credit si nu intra in calculul pensiei. Deci articolul 38 nu implica pastrarea bursei. iar articolul 44 abroga de facto din 1 iulie 2017.
Pe seara a venit un raspuns din partea reprezentanţilor Ministerului Muncii care au declarat, Sâmbătă seară, pentru agenţia de presă MEDIAFAX, că bursele medicilor rezidenţi vor fi plătite în continuare, potrivit prevederilor din ordonanţele de urgenţă 2 şi 9, emise de Executiv.
Eu m-am uitat peste cele 2 OUG, dar nu am gasit nimic referitor la bursa pentru medici rezidenti! Dar RUNOS-ul spitalului platitor sustine ca nu mai exista baza legala pentru acordarea bursei? Dumneavoastra ce spuneti?
Cel mai recent răspuns: ContSters338006 , utilizator 23:52, 8 Iulie 2017
Intre timp am aflat urmatoarele
-Din OUG 9/ 2017 art.21:
Cuantumul salariului lunar brut/soldei brute lunare luat/luate în calcul la stabilirea bursei de rezidențiat potrivit art. 18 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 103/2013 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2014, precum și alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice, aprobată cu completări prin Legea nr. 28/2014, cu modificările și completările ulterioare, este de 7.100 lei.
Dar art. 18 a fost abrogat prin Legea nr. 153 din 28 iunie 2017 !
Deci, intrebarea ramane aceeasi: putem primi sau nu bursa in continuare ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bursa medic rezident avasilcovici avasilcovici Buna ziua. Am intampinat o problema cu salarizarea si as dori ajutorul/sfatului cuiva capabil sa ma ajute. Sunt medic rezident si recent am ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! sunt rezidenta an 3 pe post in medicină de urgență. ... Olgutza261 Olgutza261 Bună ziua! Sunt rezidenta an 3 pe post in Medicină de urgență. Am întrat în rezidențiat în 2015 și a trebuit sa întrerup in 2017 din motive ... (vezi toată discuția)
Salarizare în sanatate buhum buhum Cconform legii 153/2017,salarizarea medicilor și asistentelor medicale crește cu 25% de la 1 ianuarie...Iar de la 1 martie va ajunge la nivelul salariului ... (vezi toată discuția)