Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt nevoit sa vand pamantul celui care il are in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt nevoit sa vand pamantul celui care il are in arenda ?

Buna ziua. Am cateva ha de pamant pe care le-am vandut unei persoane, alta decat arendasul, la acelasi pret. Nu l-am vandut arendasului pt ca trebuia sa astept cel putin 3 luni, in timp ce celalalt cumparator mi-a dat banii imediat. La cateva zile m-a contactat arendasul si mi-a zis ca, legal, nu ii pot vinde decat lui si nu imi va da negatie. Deja am semnat antecontractul. Ajutati-ma.
Multumesc.
Pai daca ati semnat doar un antecontract, inseamna ca momentan nu ati vandut.
Daca aveti incheiat un contract de arenda, depus la primarie, arendasul cam are dreptate.

Legea nr.17/2014 zice asa:
Art. 4. -
(1) Înstrăinarea, prin vânzare, a terenurilor agricole situate în extravilan se face cu respectarea condițiilor de fond și de formă prevăzute de Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare, și a dreptului de preempțiune al coproprietarilor, arendașilor, proprietarilor vecini, precum și al statului român, prin Agenția Domeniilor Statului, în această ordine, la preț și în condiții egale.

Art. 13. -
Încălcarea dispozițiilor prezentei legi atrage răspunderea administrativă, contravențională sau civilă, după caz.

Art. 14. -
Constituie contravenții următoarele fapte:
d) nerespectarea dreptului de preempțiune în condițiile prevăzute la art. 4.

Art. 15. -
Contravențiile prevăzute la art. 14 se sancționează cu amendă de la 50.000 lei la 100.000 lei.

Art. 16. -
Înstrăinarea prin vânzare-cumpărare a terenurilor agricole situate în extravilan fără respectarea dreptului de preempțiune, potrivit art. 4, sau fără obținerea avizelor prevăzute la art. 3 și 9 este interzisă și se sancționează cu nulitatea absolută.