avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... REVENDICARE TEREN
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

REVENDICARE TEREN

Conform unei legi pe vremea lui Ceausescu la vanzarea unui imobil,terenul aferent acestuia intra in patrimoniul statului.Daca proprietarul moare (pe vremea lui Ceausescu) si nu are urmasi,terenul aferent casei poate fi revendicat de catre vanzator?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:43, 10 Iulie 2017
Nu. Mostenirea devine vacanta.
Vanzatorul a pierdut proprietatea, a incasat pretul... si mai greu cu revendicarile dupa atata timp.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revendicare teren jonel jonel Conform unei legi pe vremea lui Ceausescu la vanzarea unui imobil,terenul aferent acestuia intra in patrimoniul statului.Daca proprietarul moare (pe vremea lui ... (vezi toată discuția)
Despagubiri sandu_man sandu_man Buna seara, Am urmatoarea situatie si am nevoie de sfatul Dvs. daca este cazul sa fac vreun demers cu sanse reale de reusita... Am gasit printre actele ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate constructie - drept de proprietate teren AtanasiaD AtanasiaD S-a dobandit dreptul de proprietate asupra unei constructii in iunie 2003, prin contract de vanzare cumparare autentificat. La data vanzarii dreptul de ... (vezi toată discuția)