Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... REVENDICARE TEREN
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

REVENDICARE TEREN

Conform unei legi pe vremea lui Ceausescu la vanzarea unui imobil,terenul aferent acestuia intra in patrimoniul statului.Daca proprietarul moare (pe vremea lui Ceausescu) si nu are urmasi,terenul aferent casei poate fi revendicat de catre vanzator?
Nu. Mostenirea devine vacanta.
Vanzatorul a pierdut proprietatea, a incasat pretul... si mai greu cu revendicarile dupa atata timp.