Forum Discuţii juridice Executare silită Pot face plangere penala impotriva unei banci pentru ...
Discuție deschisă în Executare silită

Pot face plangere penala impotriva unei banci pentru inselaciune?

Mi s-a instituit o poprire pe salariu in valoare de 22.418 lei si incepand cu ianuarie 2013 am inceput restituirea banilor atat eu, cat si sotia mea, amandoi avand popriri pe salariu. In ianuarie 2017 am fost instiintat ca la suma initiala a popririi se adauga o suma de 4.800 de lei, reprezentand comisioane, dobanzi, penalitati. Conform documentelor pe care le detin mi s-a oprit mie si sotiei din salariu o suma de 32.921 lei. Am intrebat la banca de ce mi s-a oprit mai mult si mi s-a spus ca sunt comisioane, dobanzi etc. Din calculele mele reiese ca mi s-a oprit in plus in afara celor 4.800 de lei si suma de 5.507 lei . Ce pot face in situatia asta? Pot face plangere penala pentru inselaciune?
Nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de inselaciune astfel cum este definita de art.244 NCP,puteti formula eventual,actiune civila ptr.clauze abuzive.
Trebuia să formulati contestație la executare.
Da, puteti formula contestatie la executare conf.art.712-720 NCPC,daca mai sunteti in termen.
Sunteti in termen ca e vb de intinderea executarii.