Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare nume
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare nume

Buna ziua, As dorii sa imi schimb numele de famile cu un nume suedez deoarece doresc sa raman aici si sa iau cetatenia in curand. Din cate am vazut nu este considerat ca motiv intemeiat de schimbare a numelui în acst caz.

Buna ziua,

Pe cale administrativa, sunt necesare motive temeinice care să îndreptățească solicitantului să ceară schimbarea numelui. Verificati in acest sens Ordonanta nr. 41/2003.

O zi placuta!
O sa schimbati acolo, dupa ce va luati cetatenia.