Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor registru electoral in sistemul bugetar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor registru electoral in sistemul bugetar

Conform art. 26, alin. 5 din Legea 208/2015 privind alegerea Senatului şi a
Camerei Deputaţilor cei desemnati de primar sa opereze in registrul electoral primeau 12,5 % insemnand trepte la salariu salariu conform vechii legislatii privind salarizarea.

Incepand de la 1 iulie 2017 se mai acorda acest spor pe noua lege a salarizarii tinand cont de faptul ca acest articol de lege nu a fost abrogat de legea salarizarii ?

Nu se acorda nimic. In L.208/2015 sunt prevazute clase de salarizare (5), nu spor de 12,5%.
Daca s-ar fi dorit acordarea celor 5 clase, Legea 153/2017 ar fi prevazut sporul, la fel cum s-a procedat pentru viza CFP!

Din L. 153/2017:
Art. 15: Drepturi salariale pentru activitatea de control financiar preventiv
Personalul care exercită activitatea de control financiar preventiv, pe perioada de exercitare a acesteia, beneficiază de o majorare a salariului de bază cu 10%.

Art. 26 alin. (6), valabil si azi prevede:
(6)Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, persoanele autorizate beneficiază de o majorare a salariului de bază avut, corespunzător celor 5 clase de salarizare succesive suplimentare multiplicat cu procentul prevăzut la art. 10 alin. (5) din Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificările şi completările ulterioare.

Mai mult decat atat: LEGEA-CADRU nr. 153 din 28 iunie 2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice nu mai prevede clase de salarizare!!!
Darie Tudor, utilizator
Stie cineva daca intre timp s-au gasit solutii la aceasta problema? Nu de alta dar functionarii indeplinesc aceasta sarcina suplimentara fara a beneficia de nimic in schimb in cazul in care gresesc amenzile sunt de la 2.000 lei in sus. Oare de ce se cere sa muncesti dar sa nu fii platit?
Justitiarul711, utilizator