Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... spor AEP functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

spor AEP functionari publici

se mai acorda sporul AEP la functionarii publici din primarii, dupa noua lege a salarizarii? s-a abrogat sau nu legea care il acorda? multumesc!
Nu s-a abrogat, deci se acorda.
Clasele de salarizare au disparut. Cum se acorda? Sa pot si eu justifica
12,5%, la salariul de baza. Simplu.
Se pare ca nici cei de la AEP -ul central nu stiu, insa au solicitat punct de vedere la executiv, si dupa ce vor primi un raspuns oficial il vor transmite tuturor, cel putin asa au spus.
Aveti dreptate, doar ca pana atunci sporul trebuie inclus in salariul de baza la fixarea salariului functionarului care are astfel de atributii. Este perfect legal. Stimulentul de 12,5% se acorda.