Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Combustibil achizitionat din Turcia
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Combustibil achizitionat din Turcia

Buna ziua.
O soc.comerciala a achizitionat combustibil din Turcia pe baza de BF.
Se considera taxare inversa ?
Sau nu se evidentiaza TVA-ul fiind platit in Turcia?
Multumesc.
Este achizitie locala in Turcia, fiind si taxat acolo. Nu se aplica taxare inversa.
Multumesc
Dar daca a facut o alimentare de combustibil si din Bulgaria?
Se considera taxare inversa? Se depune decl.390?
Nu. Este tot livrare locala a furnizorului din Bulgaria. Puteti recupera tva-ul pt combustibil din Bulgaria depunand la ANAF cererea de rambursare a taxei pe valoarea adăugată 318 pentru persoanele impozabile stabilite în România, depusă potrivit art. 302 alin. (2) din Codul fiscal.

Detalii aici: [ link extern ]

Dar in cazul în care cererea de rambursare se referă la o perioadă de rambursare de un an calendaristic sau la perioada rămasă dintr-un an calendaristic, cuantumul TVA nu poate fi mai mic de 50 euro sau echivalentul acestei sume în moneda națională a statului de rambursare.
Ioan Petru Butariu, Contabil