avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Combustibil achizitionat din Turcia
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Combustibil achizitionat din Turcia

Buna ziua.
O soc.comerciala a achizitionat combustibil din Turcia pe baza de BF.
Se considera taxare inversa ?
Sau nu se evidentiaza TVA-ul fiind platit in Turcia?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 10:24, 13 Iulie 2017
Este achizitie locala in Turcia, fiind si taxat acolo. Nu se aplica taxare inversa.
Multumesc
Dar daca a facut o alimentare de combustibil si din Bulgaria?
Se considera taxare inversa? Se depune decl.390?
Nu. Este tot livrare locala a furnizorului din Bulgaria. Puteti recupera tva-ul pt combustibil din Bulgaria depunand la ANAF cererea de rambursare a taxei pe valoarea adăugată 318 pentru persoanele impozabile stabilite în România, depusă potrivit art. 302 alin. (2) din Codul fiscal.

Detalii aici: [ link extern ]

Dar in cazul în care cererea de rambursare se referă la o perioadă de rambursare de un an calendaristic sau la perioada rămasă dintr-un an calendaristic, cuantumul TVA nu poate fi mai mic de 50 euro sau echivalentul acestei sume în moneda națională a statului de rambursare.
Ultima modificare: Joi, 13 Iulie 2017
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Livrari intracomunitare stefan_72 stefan_72 Buna ziua Sunt director la o firma de cosmetice si primesc marfa din Elvetia (firma de aici este punct de lucru al celei din Elvetia) si trebuie sa fac o ... (vezi toată discuția)
Facturare combustibil polonia me.elena me.elena Buna ziua Ma ocup de contabilitatea unei firme de transport international care mai nou la alimentarile pe care le fac masinile cu combustibil din Polonia si ... (vezi toată discuția)
Cum putem face achizitii din eu fara sa platim tva-ul acolo? alina240 alina240 Buna ziua, Am o intrebare daca imi poate explica cineva. O firma care presteaza servicii in strainatate, face diverse achizitii si plati acolo in ... (vezi toată discuția)