Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebari succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebari succesiune

Buna ziua,

Va prezint urmatoarea situatie:

Persoana decedata cu 4 luni in urma, mostenire lasata 1 apartament, exista 7 mostenitori de drept. Nu exista testament sau acte de vanzare-cumparare, insa unul dintre mostenitori are certificatul de deces si contesta dreptul celorlalti la mostenire, desi ceilalti au acte doveditoare a gradului de rudenie (defunctul neavand copii, iar cei 7 sunt nepoti). Contestatarul nu vrea sa deschida succesiunea in vederea vanzarii apartamentului.

Intrebari:

1) Poate deschide contestatarul singur succesiune spunand, pe proprie raspundere, ca este unic mostenitor?
2) Se poate vedea daca s-a deschis succesiune (cum si unde)?
3) Se poate solicita la primaria de sector duplicat dupa certificatul de deces?
4) Exista vreo prevedere legala care sa sanctioneze blocarea acestor proceduri succesorale?

Multumesc
1. Daca aduce martori mincinosi si declara lucruri neadevarate, da. Insa certificatul de mostenitor este anulabil.
2. Va adresati unui notar pentru eliberarea unei incheieri speciale, care atesta daca succesiunea s-a dezbatut pe cale notariala.
3. Da, daca faceti dovada gradului de rudenie cu defunctul.
4. Nu. Daca exista neintelegeri, singura solutie este sa va adresati instantei.