avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebari succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebari succesiune

Buna ziua,

Va prezint urmatoarea situatie:

Persoana decedata cu 4 luni in urma, mostenire lasata 1 apartament, exista 7 mostenitori de drept. Nu exista testament sau acte de vanzare-cumparare, insa unul dintre mostenitori are certificatul de deces si contesta dreptul celorlalti la mostenire, desi ceilalti au acte doveditoare a gradului de rudenie (defunctul neavand copii, iar cei 7 sunt nepoti). Contestatarul nu vrea sa deschida succesiunea in vederea vanzarii apartamentului.

Intrebari:

1) Poate deschide contestatarul singur succesiune spunand, pe proprie raspundere, ca este unic mostenitor?
2) Se poate vedea daca s-a deschis succesiune (cum si unde)?
3) Se poate solicita la primaria de sector duplicat dupa certificatul de deces?
4) Exista vreo prevedere legala care sa sanctioneze blocarea acestor proceduri succesorale?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:15, 11 Iulie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Daca aduce martori mincinosi si declara lucruri neadevarate, da. Insa certificatul de mostenitor este anulabil.
2. Va adresati unui notar pentru eliberarea unei incheieri speciale, care atesta daca succesiunea s-a dezbatut pe cale notariala.
3. Da, daca faceti dovada gradului de rudenie cu defunctul.
4. Nu. Daca exista neintelegeri, singura solutie este sa va adresati instantei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament - intrebari gabicluj gabicluj Buna ziua. Am o nelamurire legata de procedura care se urmeaza pentru executarea unui testament. Pe scurt: Daca defunctul lasa mostenire prin testament, toate ... (vezi toată discuția)
Succesiune bojucris bojucris Matusa mea (sora cu mama mea) a decedat in data de 17.06.2011, in 1992 a facut un act testamentar prin care a lasat drept mostenire apartamentul ei cu o ... (vezi toată discuția)
Acte pentru deschidere succesiune cosmin201333 cosmin201333 Am aflat in urma cu 2 zile de moartea surorii bunicii mele, care a survenit in decembrie 2013. In conditiile in care parintii si bunicii mei sunt decedati si ... (vezi toată discuția)