Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Passapoarte
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Passapoarte

Buna seara am si eu o intrebare va rog frumos!! Daca o familie de romani sunt stabiliti in Italia, avand un copil minor,, o fetita de 10 ani!! Daca mama vrea sa mearga 2saptamani cu fetita in Romania este nevoie pentru intoarcere de procura de la tata???
Copilul are nevoie de titlu de calatorie, iar la eliberarea titlului este nevoie de acordul tatalui. Asta daca nu are deja pasaport. Pentru intoarcere este nevoie de acordul tatalui, dar poate sa dea declaratia de acord la ambasada sau un notar italian care are apostila de la Haga.
Daca puteti face dovada la iesirea din Romania ca domiciliul copilului e in Italia, nu mai e nevoie de acordul tatalui.

(61) Prin excepție de la prevederile alin. (1) lit. b) și d), declarația celuilalt părinte, declarația ambilor părinți sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredințat minorul, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească, a părintelui supraviețuitor sau a reprezentantului său legal, privind acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate la ieșirea din România, nu este necesară atunci când minorul cetățean român cu domiciliul sau reședința în țara de destinație se deplasează însoțit în condițiile prezentului articol, în această țară.”
gi-jane2, moderator