Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de handicap sau indemnizatie crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de handicap sau indemnizatie crestere copil?

Am fetita de 6 ani si are diabet cu grad grav de handicap de anul trecut din aprilie in luna iulie 2016 mi.au dat certificatul de handicap cu grad grav.in luna octombrie am intrat in creste copil pentru cel de 2lea copil.iar akm dupa un an de zile imi spun ca nu am dreptul de ambele indemnizatii fara sa imi spuna cineva ceva k nu am acest drept.va rog sfatuitima ce am de facut.trebuie sa aleg intre cele 2
Puteti cumula indemnizatia de handicap pentru primul copil cu indemnizatia pentru concediu crestere copil pentru al doilea copil.

OUG 111/2010
art.33
(3) Indemnizaţia prevăzută la art. 31 alin. (2), precum şi cea prevăzută la art. 32 alin. (1) lit. d) şi alin. (2) se cumulează cu drepturile de concediu şi indemnizaţie, respectiv de stimulent, prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, sau, după caz, de prezenta ordonanţă de urgenţă.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...