Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reclamatie la politie - din victima, agresor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reclamatie la politie - din victima, agresor

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:

Se da urmatoarea situatie cu urmatorii actori: doua minore (13ani) si un domn (76ani), intr-o scara de bloc, in care domnul dorea sa intre, iar minorele stateau pe scara blocului, impiedicand accesul. Barbatul le roaga pe fete sa se dea la o parte sa intre in bloc, acestea nu doar ca nu se dau, mai mult: una dintre ele se ridica in capul scarilor, ridica piciorul catre barbat, ii da ochelarii jos de pe nas, acestuia ii da si sangele pe nas, prietena ei asistand la toata aceasta scena. Vazand ce a facut, fata fuge din scara, ramanand doar prietena ei. Cea din urma este vecina de scara cu acel barbat. Barbatul suna la usa parintilor fetei, carora le povesteste ce s-a intamplat cu prietena fetei. Parintii fetei isi intreaba fata daca e adevarat si aceasta confirma. Acesta a fost actul I.
La 2 sapt dupa incident la usa barbatului suna un politist care il anunta ca pe numele sau exista o plangere penala facuta de mama fetei care l-a lovit: aceasta reclama ca fata sa a fost agresata fizic (trasa de urechi si palmuita pe fata) de catre barbatul in cauza. Politistul il intreaba pe acesta ce s-a intamplat, iar barbatul spune ce s-a intamplat (adica actul I). Este invitat la sectia de politie sa dea o declaratie. Acesta e actul II.

Intrebari:
- care sunt pasii in atare situatie?
- situatia in care se gaseste barbatul se poate numi "cercetare penala"?
- stiu ca intr-o plangere trebuie sa existe si "mijloace de proba". Care pot fi acestea? Dovezi de agresiune fizica, acte medicale eliberate de foruri tutelare?
- cum si cine dovedeste adevarul? Organele de polititie/ judecata?
- in cazul in care plangerea este falsa, care sunt pasii consecutivi?
- se recomanda un avocat in acest caz (barbatului recte)?

Multumesc anticipat.
Probe pot fi apreciate atat documente medico legale cat si eventuali martori la incident
Conditionat de obiectul plangerii,de mijloacele de proba invocate de catre reclamant,
de declaratiile partilor,politistul urmeaza sa analizeze si in final sa dispuna solutie fie de incadrare a faptelor sub incidenta penala si eventual declinare responsabilitate solutionare in favoarea instantei de judecata ,fie inexistenta elementelor constitutive ale vreunei fapte sub incidenta penala,situatie in care partea interesata se poate adresa instantei de judecata civile pentru eventuale daune
Probabil a depus plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente.
Incadrarea se face in functie de zilele de ingrijiri medicale retinute in CML.
Proba se poate face prin inscrisuri(CML, alte acte medicale, planse foto etc.) si martori(daca exista pe situatia de fapt).
Daca au depus plangerea stiind ca fapta nu este reala, pot fi acuzati de inducerea in eroare a organelor judiciare.

patrascu razvan a scris:

Probabil a depus plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente.
Incadrarea se face in functie de zilele de ingrijiri medicale retinute in CML.
Proba se poate face prin inscrisuri(CML, alte acte medicale, planse foto etc.) si martori(daca exista pe situatia de fapt).
Daca au depus plangerea stiind ca fapta nu este reala, pot fi acuzati de inducerea in eroare a organelor judiciare.

Exista suspiciunea ca minora sa fi declarat cu totul altceva cu rele intentii si cu buna stiinta tocmai pentru a nu fi ea cea acuzata, dandu-si seama (probabil) de gravitatea faptei (vazand sangele a fugit din scara blocului), mai ales daca prietena sa i-a spus intre timp ca mamei sale deja barbatul o informase cu privire la intamplare. Astfel ca parintii minorei (presupus) agresata au declarat ceea ce fiica lor le-a spus, simtindu-se indreptatiti sa-si ceara drepturile.
ynocentta a scris:

Probe pot fi apreciate atat documente medico legale cat si eventuali martori la incident
Conditionat de obiectul plangerii,de mijloacele de proba invocate de catre reclamant,
de declaratiile partilor,politistul urmeaza sa analizeze si in final sa dispuna solutie fie de incadrare a faptelor sub incidenta penala si eventual declinare responsabilitate solutionare in favoarea instantei de judecata ,fie inexistenta elementelor constitutive ale vreunei fapte sub incidenta penala,situatie in care partea interesata se poate adresa instantei de judecata civile pentru eventuale daune

Daunele pot fi materiale, presupun...
Despre probe: singurul martor este prietena minorei, care in fata mamei a recunoscut ce tocmai facuse prietena sa. Document medico-legal eliberat in fals?