Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere copil

Conform hotărîrii judecătoresti fostul sot este obligat să plătescă pensie întreţinere copil pănă la majoratul acestuia Baiatul meu a împlinit 18 ani,este in clasa a XI, mai are un an de studiu. Am înteles că părintele este obligat să plătească pănă cănd învaţă copilul, dar să nu depăşescă 24 de ani. Ce trebuie să fac
szenikop, utilizator
Fostul soţ este obligat să respecte hotărârea judecătorească. Deci, este obligat să plătească până la majorat.

Dacă doriţi să vă prevalaţi de textul legal care, într-adevăr, prevede obligaţia de întreţinere până la terminarea studiilor, va trebui să-l acţionaţi din nou în judecată.
O noua cerere în instanta pt a-l.obliga pe fostul sot sa plătească pensie pana la terminarea studiilor .