Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de crestere copil

Buna ziua, am o fetita de un an si opt luni si practic ar trebui saa intorc la serviciu in octombrie cand fata ar face 1 an si 11 luni, conform OUG 111/2010. Problema mea esta ca sunt insarcinata cu al doilea copil si ar trebui sa nasc in decembrie. As putea sa intru in prenatal in octombrie inainte sa fiu obligata de lege sa ma intorc la munca, dar nu stiu cum se va calcula indemnizatia pentru bebe nr. 2. Sau sunt nevoita sa ma intorc 2 luni la munca pt a avea continuitate?
In prenatal puteti intra incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza CCC1.

Indemnizatia pentru creșterea copilului se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată.