Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație al doilea copil

Se dă o mămică cu un bebe, care se va întoarce la muncă după cei 2 ani. Ea fiind însărcinată cu al doilea bebe, urmând să nască 4 luni mai târziu, după întoarcerea în colectiv, iar cel puțin 2 din cele 4 vor fi concediu prenatal. Cum i se va calcula noua indemnizație?
Cuantumul indemnizatiei primite va fi de 85% din media veniturile nete realizate pe cele 12 luni eligibile pentru CCC anterioare datei nasterii copilului .