Forum Discuţii juridice Executare silită Poprirea conturilor bancare opresete efectuarea ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poprirea conturilor bancare opresete efectuarea oricaror alte acte de executare silita?

Am facut demersuri in instanta pentru perimarea unei executari silite. Ultimul act din dosarul de executare era o poprire a conturilor bancare din 18.04.2016. Actiunea am introdus-o in 20.11.2016. Am primit hotararea primei instante prin care mi se respinge actiunea ca neintemeiata cu motivarea ca "executorul judecatoresc a procedat la infiintarea popririi asupra conturilor reclamantei la data de 18.04.2016 iar aceasta modalitate de executare silita nu mai presupune efectuarea altor acte de executare in vederea recuperarii pe aceasta cale a creantei executate silit, intrucat poarta asupra veniturilor periodice sau a sumelor cu care conturile debitorului sunt alimentate in viitor, pana la recuperarea sa in intregime fara a mai fi necesare demersuri suplimentare."
Exista vreo lege sau reglementare care spune chestia asta?
Ce demersuri suplimentare ar fi trebuit sa faca executorul? A procedat la poprirea conturilor... Consider ca executorul a procedat corect. Perimarea intervine daca creditorul timp de 6 luni nu staruie in executare.
Ce inseamna mai exact "creditorul timp de 6 luni nu staruie in executare"?
Nu intreprinde demersuri pentru continuarea executarii: cereri, acte.