Forum Discuţii juridice Executare silită executare
Discuție deschisă în Executare silită

executare

Un dosar de executare se incheie cu art.371 5 alin.b . In acest dosar executarea s-a inceput cu poprire pe conturi (conturi cu sold 0) Timp de 6 luni executorul nu a mai intocmit nici un act dupa care a inchis dosarul Mentionez ca s-au facut si 3 ani de la incheierea contractului ce reprezinta titlu executoriu.Acum, dupa 6 luni de la inchiderea dosarului, acelasi executor il redeschide. Apare si o cerere de incuviintare a executarii silite respinsa de instanta pe motiv ca nu mai e nevoie.Ce intrebare am Poprirea nu se perima dar nici nu se prescrie? Daca executarea se perima nu automat se perima si poprirea(nu e tot parte a executarii) Si executorul nu este obligat sa refuze redeschiderea dosarului dupa 3 ani? Sau instanta trebuie sa constate asta?
Daca executarea se perima.creditorul are dreptul sa solicite o noua executare silita
Daca creditorul a staruit in cererea de executare silita,executorul judecatoresc este indreptatit sa reia procedura de executare silita
Chiar daca au trecut 3 ani? Creditorul staruie in cererea de executare silita dupa 3 ani.
dandres, utilizator